61 627 07 07   

ZAREZERWUJ WIZYTĘ  

Najczęściej zadawane pytania

 
 • 1. Czy przed badaniem trzeba być na czczo ? +

  W przypadku konieczności podania kontrastu w badaniu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego zaleca się nie przyjmowanie pokarmów i płynów 4 godziny przed badaniem.
 • 2. Jak ustalić termin badania ? +

  Aby umówić się na wizytę należy zadzwonić pod numer 61 627 07 07, bądź osobiście w naszej placówce w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 77A (2 piętro). Do rejestracji niezbędny jest dokument tożsamości. Istnieje możliwość rejestracji poprzez email.
 • 3. Czy przed badaniem można przyjmować leki? +

  Na ogół można normalnie przyjmować leki, chyba że lekarz kierujący na badanie zdecyduje inaczej.
 • 4. Jak do badania powinna przygotować się osoba chora na cukrycę? +

  Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni przy rejestracji poinformować o swojej chorobie i lekach jakie zażywają. Podczas stosowania niektórych leków przeciwcukrzycowych nie powinno się podawać środka kontrastowego. Możliwość odstawienia leków na 2 dni przed badaniem powinno zostać skonsultowane z lekarzem diabetologiem.
 • 5. Czym różnia się badanie tomografii komputerowej od badania rezonansem magnetycznym ? +

  Badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografii komputerowej różnią się od siebie między innymi mechanizmem działania, a także szczegółowością obrazu.

  Tomografia komputerowa jest to badanie wykorzystujące właściwości promieniowania rentgenowskiego. Promieniowanie rentgenowskie przechodząc przez ciało ulega osłabieniu. Dzięki temu badaniu ocenia się określoną strukturę anatomiczną. Wskazaniem do wykonania tomografii są wszelkie stany zagrożenia zdrowia i życia, obejmujące głowę. Należą do nich urazy rdzenia kręgowego i głowy, udary, ropień mózgu, podejrzenie krwawienia śródczaszkowego. Oprócz tego tomografię komputerową, można wykonać w przypadku podejrzenia jakichkolwiek chorób układu nerwowego, serca, laryngologicznych, nowotworów, chorób układu pokarmowego i moczowo-płciowego.

  Rezonans magnetyczny polega na umieszczeniu chorego w aparacie wytwarzającym wysokoenergetyczne pole elektromagnetyczne o różnym natężeniu i kierunku działania. Jest to badanie nieinwazyjne i nieszkodliwe. Rezonans jest wskazany w chorobach neurologicznych – stwardnienie rozsiane, patologiach mózgu i rdzenia kręgowego, chorobie Alzheimera, , a także w chorobach innych narządów, o charakterze guzów i nowotworów. Rezonans magnetyczny wykonuje się również w przypadku urazu.
 • 6. Jakie są przeciwwskazania do badania rezonansem magnetycznym (MR)? +

  Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania rezonansu magnetycznego są wszczepione u pacjenta urządzenia elektroniczne i elektryczne, a w szczególności: rozrusznik serca, wszczepiony aparat słuchowy, klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe, pompa insulinowa, neurostymulatory, metaliczne ciało w oku Przeciwwskazania względne Pierwszy trymestr ciąży jest względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania. Ciała obce, metalowe endoprotezy, szwy w innej lokalizacji są również względnym przeciwwskazaniem do badania MR. O wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 61 627 07 07.
 • 7. Czy stały aparat ortodontyczny wyklucza badanie? +

  Nie, chyba że wykonywane jest badanie okolic jamy ustnej np. rezonans magnetyczny głowy, kręgosłupa szyjnego. Ostateczną decyzję podejmuje radiolog lub elektroradiolog przeprowadzający badanie.
 • 8. Czy konieczne jest skierowanie ? +

  Na wszystkie badania poza rezonansem magnetycznym konieczne jest skierowanie.
  W przypadku badania rezonansu magnetycznego należy jednak pamiętać, że wcześniejsze zasięgnięcie porady specjalisty umożliwi celniejszy dobór badania.
 • 9. Czy osoba podczas badania może być obecna osoba towarzysząca ? +

  Możliwa jest obecność osoby towarzyszącej, która pomoże przygotować się do badania, jednak podczas wykonywania badania w pomieszczeniu rezonansu może przebywać tylko pacjent.
 • 11. Czy moje badanie powinno być przeprowadzone z użyciem kontrastu? +

  O użyciu kontrastu podczas badania decyduje lekarz kierujący na badanie, bądź lekarz radiolog, który jest w trakcie wykonywania badania.
 • 10. Co to jest kontrast ? +

  Środek kontrastujący to substancja, której niewielka ilość jest podawana pacjentowi dożylnie w celu lepszego uwidocznienia niektórych struktur i narządów oraz odróżnienia patologii od stanu prawidłowego.
 • 12. Jak odebrać wynik badania ? +

  Wyniki badania należy odebrać osobiście, lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione przez pacjenta w placówce Diagnostyki Obrazowej.
 • 1

Współpracujemy z najlepszymi specjalistami.
Korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu dostępnego na rynku.
Naszą ofertę kierujemy zarówno do pacjentów indywidualnych jak i dla firm.

Slider